Poradnik

19.12.2021

Listwy styropianowe - zastosowanie, rodzaje, wybór

Dekorowanie budynków lub ich wnętrz, sprowadza się bardzo często do drobnych elementów, które potrafią całkowicie odmienić ich oblicze. Jednym z takich elementów są listwy styropianowe, które dodają klasy i pozwalają ukryć niedoskonałości powstałe na etapie budowy. Jak możemy wykorzystać sztukaterię styropianową, jakie są jej rodzaje i jaką wybrać?

Czym jest sztukateria styropianowa?

Sztukateria to wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne do ścian, sufitów, czy innych sklepień, a sztukateria styropianowa polega na zdobieniu ścian i sufitów budynku listwami styropianowymi. Listwy tego typu doskonale komponują się z klasycznym wnętrzem, ponieważ mimo niskiej ceny, kojarzą się z luksusem. Skojarzenie ma swoje źródło w okresie baroku i klasycyzmu, kiedy bogata sztukateria podkreślała najznamienitsze pałace. W tamtym okresie była to głównie sztukateria gipsowa, która jest znacznie droższa, a rozwój technologii pozwolił uzyskać podobny efekt z wykorzystaniem styropianu, dzięki czemu każdy z nas może poczuć się jak w pałacu.

Sztukateria styropianowa - zastosowanie

Listwy styropianowe, szczególnie przysufitowe, znajdują zastosowanie w wielu pomieszczeniach. Dobre listwy powinny być odporne na wilgoć, czyli nie powinny ulegać zniszczeniu w kontakcie z parą wodną obecną w kuchni, czy łazience, dzięki czemu mogą zdobić te pomieszczenia. Zdarza się również, że kuchnia i łazienka są bardzo małe, czemu można zaradzić, montując listwy styropianowe z dodatkiem lamp LED w celu zapewniania oświetlenia przy dużej oszczędności przestrzennej - pomieszczenie wydaje się wtedy optycznie większe. W salonie, sypialni czy biurze, sztukateria styropianowa ma na celu dekorowanie pomieszczenia, żeby było bardziej przytulne - w salonie czy sypialni, czy klasyczne i estetyczne w biurze. Listwy styropianowe, poza zdobieniem sufitów i ścian, są wykorzystywane również do dekorowania otworów drzwiowych, czy nawet jako listy przypodłogowe.

Sztukateria wykorzystywana jest również do podkreślania budynku z zewnątrz. Ozdobienie elewacji domu sztukaterią pozwala odmienić wizerunek budynku poprzez np. ozdobienie okien i drzwi listwami styropianowymi, które je dodatkowo podkreślą. Listwy mogą ozdabiać również parapety, co z pozoru jest drobnym detalem, jednak to właśnie te detale decydują o klasie i elegancji, która na długo zapada w pamięć.

Listwy styropianowe - jakie wybrać?

Sztukateria styropianowa ma być elegancką dekoracją, która wprowadza harmonie w danym pomieszczeniu, więc powinna być wykonana starannie - mechanicznie trwała i odporna na wilgoć czy warunki atmosferyczne w przypadku montażu na zewnątrz. Na listwach nie warto oszczędzać, ponieważ i tak są dość tanie, a niektórzy producenci sprzedają goły, niepokryty niczym, styropian, który wycięty jest w kształt listwy. Taka listwa nie wygląda estetycznie, a nawet jeśli, to szybko się niszczy, wymaga wymiany, a to często prowadzi do konieczności wymiany całej elewacji.

Właśnie dlatego warto, szczególnie na zewnątrz, zdecydować się na listwy styropianowe, które pokryte są żywicą, ponieważ jest ona odporna na warunki atmosferyczne, zapewnia elastyczność, jest wytrzymała mechanicznie - nie pęka i jest gładka. Dążąc do klasycznego wyglądu i elegancji powinniśmy unikać rozwiązań, które w efekcie okażą się chropowate i nieestetyczne, a za kilka sezonów narażą nas na kolejne koszty.

Podsumowując

Sztukateria to zbiór detali i uzupełnień, które potrafią odmienić każde wnętrze, lub podkreślić wgląd z zewnątrz. Elewacja bogata w sztukaterię podkreśla staranność wykonania, zaangażowanie w proces dekoracji, co tworzy pozytywny odbiór dla odwiedzających, a nam zapewnia eleganckie i przytulne środowisko do życia.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty