Poradnik

02.01.2023

Ile kosztuje wykończenie elewacji?

Wykończenie elewacji w domku jednorodzinnym jest ważnym elementem, który nadaje charakteru i estetyki budynkowi oraz chroni go przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Koszt wykończenia elewacji może się znacznie różnić w zależności od wybranych materiałów, metod wykonania oraz rozmiarów budynku.

Jednym z najtańszych sposobów wykończenia elewacji jest zastosowanie tynku cementowo-wapiennego. Taki tynk jest trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i nie wymaga konserwacji. Jego cena waha się od 20 do 30 złotych za metr kwadratowy. Niestety, tynk cementowo-wapiennego ma ograniczoną paletę kolorów, dlatego jeśli chcemy uzyskać bardziej atrakcyjny wygląd elewacji, możemy zastosować tynk akrylowy lub silikonowy. Tynki te są odporne na zabrudzenia i promieniowanie UV, a także posiadają bogatą gamę kolorów. Ich cena jest jednak wyższa i wynosi od 50 do 100 złotych za metr kwadratowy.

Innym sposobem wykończenia elewacji jest zastosowanie okładzin z kamienia naturalnego lub kamienia sztucznego. Kamień naturalny jest trwały, elegancki i nadaje budynkowi prestiżowego wyglądu, ale jego cena jest bardzo wysoka - od 150 do 300 złotych za metr kwadratowy. Kamień sztuczny jest tańszą alternatywą, ale jego wygląd i trwałość nie są tak imponujące.

Deski elewacyjne to kolejny sposób na wykończenie elewacji. Deski drewniane są eleganckie, naturalne i dodają ciepła domowi, ale wymagają konserwacji i mogą ulec zniszczeniu w wyniku działania warunków atmosferycznych.


Sztukateria elewacyjna to kolejna opcja wykończenia elewacji, która pozwala na nadanie budynkowi charakteru i oryginalnego wyglądu. Sztukateria elewacyjna może być wykonana z różnych materiałów, takich jak gips, PCV czy polistyren. Jej cena zależy od rodzaju i jakości materiałów oraz skomplikowania projektu. Sztukateria gipsowa jest najtańszym rozwiązaniem, ale jest krucha i wymaga zabezpieczenia przed wilgocią. Sztukateria z PCV i polistyrenu jest trwalsza, ale też droższa.

Wybierając sztukaterię elewacyjną, warto zwrócić uwagę na jej grubość i wytrzymałość. Im grubsza sztukateria, tym bardziej odporna jest na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Sztukateria o grubości co najmniej 10 mm jest w stanie zapewnić dobrą ochronę elewacji.

Koszt wykończenia elewacji w domku jednorodzinnym może być różny, w zależności od wybranych materiałów i metod wykonania. Tynk cementowo-wapenny jest najtańszą opcją, ale ma ograniczone możliwości w zakresie koloru i wyglądu. Tynki akrylowe i silikonowe są droższe, ale bardziej trwałe i odporne na zabrudzenia i promieniowanie UV. Okładziny z kamienia naturalnego są eleganckie, ale bardzo kosztowne. Deski elewacyjne z drewna lub tworzyw sztucznych są tańsze, ale wymagają konserwacji i mogą ulec zniszczeniu. Sztukateria elewacyjna pozwala na nadanie budynkowi charakteru i oryginalnego wyglądu, ale jej cena zależy od rodzaju i jakości materiałów oraz skomplikowania projektu.

Jeżeli interesujesz się sztukaterią elewacyjną, która w 100% spełni Twoje wszystkie wymagania, to polecamy zajrzeć na stronę z linku poniżej.

https://milagro-design.com/listwy-elewacyjne