Poradnik

19.12.2021

Czym jest sztukateria elewacyjna?

Sztukateria elewacyjna to zdobienie elewacji domu listwami, gzymsami, boniami czy wspornikami. Elementy tego typu dodają budynkowi elegancji i podkreślają dbałość o szczegóły, co powoduje pozytywne przypuszczenia, że wnętrze budynku jest wykonane równie starannie. Sztukateria, poza funkcją dekoracyjną, pozwala również przykryć niedoskonałości budynku oraz ochraniać np. okna czy krawędzie ścian. Jakie jeszcze znajduje zastosowanie, jakie są jej rodzaje i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Sztukateria elewacyjna - zastosowanie

Sztukateria była obecna już w starożytności, zdobiąc najróżniejsze budynki, w tym pałace, a swoje odrodzenie przeżyła w okresie baroku i renesansu. Sztukateria była ówcześnie zarezerwowana dla najbogatszych, a dziś, dzięki tańszym materiałom jak np. styropian, jest dostępna niemalże dla każdego.

Sztukateria elewacyjna ma dwa główne cele: dekorować budynek oraz ukrywać jego niedoskonałości. Dekorowanie spełnia funkcje czysto estetyczne i ma na celu pokreślenie klasycznego stylu, który panuje wewnątrz budynku. Listwy styropianowe pomagają podkreślić okna i parapety, czy wypełnić niezagospodarowane przestrzenie na elewacji. Gzymsy, elementy obudowy okna, są dodatkiem, który dekoruje i chroni okna przed ściekającą wodą, a np. bonie pomogą zagospodarować i ochronić krawędzie ścian budynku. Połączenie tych czynników potrafi odmienić każdy budynek, dlatego sztukateria często towarzyszy renowacji starych budynków, gdzie jest wykorzystywana do uzupełniania niedoskonałości, zapewniając jednocześnie dobre wrażenia estetyczne.

Sztukateria elewacyjna - rodzaje

Sztukateria wewnętrzna ogranicza się do zastosowania listew na ścianach czy sklepieniach, podczas gdy elewacyjna ma bardzo wiele rodzajów:

- Listwy - to podstawowy element dekoracyjny stosowany w sztukaterii. Listwy zdobią okna, przestrzenie między oknami, ściany, czy drzwi.
- Gzymsy - to elementy obudowy okna, który pełnią również funkcję ochronną przed ściekającą wodą, ponieważ wystają poza płaszczyznę ściany. Zwykle są łączone z innymi elementami sztukaterii elewacyjnej.
- Wsporniki - tworzą urozmaicenie opaski okien lub drzwi. Są elementem dekoracyjnym stosowanym nad oknami lub pod parapetami.
- Zworniki - są elementem dekoracyjnym umieszczanym w centralnym punkcie opaski okiennej. Najczęściej są spotykane w formie trapezu lub kwadratu.
- Bonie - to elementy dekoracyjne stosowane przy wykańczaniu naroży ściennych. Poza dekorowaniem pełnią również funkcję chroniącą krawędzie budynków oraz pozwalają ukryć niedoskonałości budynku.
- Kolumny - to znany od starożytności element dekoracyjny, który zwykle zdobi wejście do domu nadając mu pałacowego stylu.
- Fasety - są wykorzystywane w górnej części elewacji. Dobrze wykorzystane fasety mogą optycznie zwiększyć wysokość budynku czy ukryć niedoskonałości powstałe na etapie budowy.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze sztukaterii elewacyjnej?

Najpopularniejszym materiałem w sztukaterii elewacyjnej, jak i wewnętrznej, jest styropian. Dzieje się tak dlatego, że jest tańszy i nieporównywalnie prostszy w montażu niż np. gips, który był materiałem pierwotnym wykorzystywanym w sztukaterii elewacyjnej. To właśnie dzięki styropianowi sztukateria przeżywa swój renesans, ponieważ stała się dostępna dla każdego - tania i łatwa w montażu.

Wybór jest więc dość prosty, choć należy uważać na producentów, którzy sprzedają wycięte elementy styropianowe bez żadnego pokrycia. Warto pamiętać, że sztukateria na elewacji jest wystawiona na zmienne warunki atmosferyczne, więc poza estetycznym wyglądem, musi być trwała i odporna. Styropian jest dość tanim materiałem, jednak dobrze zadbać, żeby był dodatkowo pokryty np. żywicą, która zwiększy jego odporność na wilgoć, trwałość mechaniczną, czy elastyczność. Niewątpliwą zaletą żywicy jest również to, że elementy nią pokryte stają się gładsze, co podnosi ich estetykę, a to przecież do niej dążymy, decydując się na ozdobienie elewacji.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty