Poradnik

16.02.2022

Co musisz wiedzieć o listwach przypodłogowych?

Listwy przypodłogowe są często niedoceniane, ale stanowią istotny element wystroju pomieszczenia. Tworzą połączenia między materiałami i świetnie nadają się do pokrywania nieporządnych lub nierównych połączeń. Pomagają również chronić ścianę przed śladami i uszkodzeniami spowodowanymi przesuwaniem mebli i odkurzaniem.

Przy wyborze listew przypodłogowych nie można przyjąć podejścia „jeden rozmiar dla wszystkich”. Z drugiej strony, co jeśli masz już listwy przypodłogowe, ale chcesz je pomalować, a nawet usunąć? W tym artykule zdradzimy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o listwach przypodłogowych.

Jak wybrać odpowiednią listwę przypodłogową?

  • Profil i kształt – nie wszystkie wzory listew nadają się do tego samego stylu wnętrza– na przykład bardzo ozdobne listwy nadają się do domów w stylu willowym. Inne style są bardziej uniwersalne i pasuje do nich więcej wzorów. Dzięki listwom można w bardzo elegancki sposób wykończyć mieszkanie, zwłaszcza jeśli zależy Ci na czystym, nowoczesnym wyglądzie i stylu.
  • Wysokość — zarówno przy wyborze nowej sztukaterii, jak i wymianie starej, bardzo ważna jest wysokość listwy. Zazwyczaj im wyższe jest pomieszczenie, tym wyższa jest listwa, aczkolwiek nie ma ty dokładnych reguł. Wysokość zależy w dużej mierze od osobistych preferencji i stylu, jedyną rzeczą, o której należy pamiętać, są między innymi gniazdka elektryczne, które mogą przeszkadzać.
  • Długość – prawdopodobnie będziesz chciał wybrać najdłuższą listwę, żeby zminimalizować liczbę łączeń. Należy jednak pamiętać, że może wtedy pojawić się problem z transportem takich elementów. Dodatkowo krótsze kawałki są łatwiejsze w obsłudze i łatwiej nimi zarządzać.
  • Grubość – cienkie listwy przypodłogowe zapewnią Ci więcej miejsca na podłodze, jednak jeśli wybierasz wysoką listwę przypodłogową, prawdopodobnie będziesz ona musiała być również odpowiednio grubsza.
  • Wykończenie – w przypadku niektórych listew trzeba odpowiednio je przygotować, aby efekt końcowy prezentował się znakomicie. W przypadku listew, które się maluje, ważne jest aby na początku je zagruntować. Zagruntowana listwa przypodłogowa znacząco zwiększa przyczepność farby do powierzchni, a to pozwala na gładsze wykończenie.
  • Materiał – od MDF przez twarde i miękkie drewno, aż po powlekaną sztukaterię styropianową – wybór jest nieskończony. MDF jest najtańszą opcją, ale nie zawsze najtrwalszą i można ją łatwiej uszkodzić niż opcja z twardego drewna. W ostatnich latach największym zainteresowaniem cieszy się powlekana sztukateria styropianowa.


Jak malować listwy przypodłogowe?

Nie wszystkie listwy przypodłogowe wymagają malowania. Na przykład dębowe listwy przypodłogowe, które są w odcieniu złocistego brązu, świetnie prezentują się w prawie każdym pomieszczeniu. Jednak malowane listwy przypodłogowe stają się coraz bardziej popularne, a wielu właścicieli domów chce uzyskać indywidualny wygląd i styl.

Jeśli montujesz nowe listwy przypodłogowe, zalecamy pomalowanie ich przed przymocowaniem do ściany. Na początku należy listwę zagruntować, żeby zwiększyć przyczepność farby. Najlepiej stosować się do wytycznych producenta farb. Po pomalowaniu listwy są zdecydowanie gładsze dzięki czemu znacząco lepiej prezentują się w pomieszczeniu.

Powlekane listwy przypodłogowe – nowy HIT na rynku

Rynek budowlany w ostatnich latach przeżywa prawdziwy renesans. Branża, która od zawsze kojarzyła się z nudnymi, oklepanymi rozwiązaniami wprowadza na rynek naprawdę sporo rozwiązań począwszy od materiałów, z których wznosi się budynek, aż po wykończenia jak np. fugi.

Również wśród listew przypodłogowych istnieje sporo rozwiązań. Przeniesiono tutaj doskonale sprawdzone rozwiązania stosowane w produkcji sztukaterii elewacyjnej, a mianowicie powlekane listwy styropianowe.

Tak jak w przypadku popularniejszych rozwiązań – listwa, listwie nierówna i bardzo dużo zależy od materiałów. Najlepszym rozwiązaniem na rynku są listwy powlekane żywicą polimerową z cząsteczkami polimerów. Dzięki temu listwa jest bardzo wytrzymała, a jednocześnie elastyczna. Bez problemu można wykorzystać ją w zagięciach, gdyż doskonale dopasowuje się do krzywizny ścian. Dzięki polimerowym powłokom jest ona odporna na rożnego rodzaju uderzenia. Warto również zaznaczyć, że technologia ta jest odporna na wodę i wilgoć, co jest dość sporym minusem w przypadku listew drewnianych.

Co jednak z łączeniami? Listwy takie sprzedawane są przeważnie w dwumetrowych kawałkach, co może budzić niepokój w przypadku dużej ilości łączeń. Dzięki specjalnemu systemowi łączeń, którego skład chemiczny jest w pełni kompatybilny ze składem powłok, montaż jest nie tylko bardzo prosty, ale jednocześnie efekt również może wprawić w zachwyt. Dzieje się tak za sprawą możliwości wykonania łączeń bez widocznych śladów. Kleje do montowania w pełni wypełniają wszystkie szczeliny, co ostatecznie daje efekt jednolitej powierzchni bez łączeń.

Z szeroką ofertą opisanych listew przypodłogowych można się zapoznać na naszej stronie internetowej. Poza wymienionymi wzorami jest również szansa stworzenia spersonalizowanego wzoru, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych listew.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty